Pred 4,5 miljarde leti …

… je nastal naš planet Zemlja. To je bilo prvo vprašanje, ki nas je zanimalo ob obisku geologov iz Naravoslovnotehniške fakultete v Ljubljani. V sredo, 2. 7. 2025, smo udeleženci PGŠ 2025 skupaj z geologi spoznavali sestavo zemlje v okolici Bohinjskega jezera. Preden smo se odpravili na teren, so jih strokovnjaki s področja preučevanja kamnin poučili o nastanku in vrstah kamnin, mineralov in kristalov. Čeprav je šolsko leto 2025 končano, to ni odvrnilo otrok, da bi kot pribiti v šolskih klopeh s polnim zanimanjem poslušali zavzetega gasilca in geologa Tristana ter njegovih dveh istoimenskih kolegic, Petre in Petre. S kemičnimi testi smo se prepričali, ali gre za mineral, kamnino ali kakšno koli drugo trdno snov. Po uspešno opravljenih testiranjih, smo se odpravili v okolico jezera in pridobljeno znanje preizkusili še v praksi. Nabrali smo različne kamnine, po domače kamne, ki smo jih kasneje uporabili za merjenje spretnosti v mnogoboju.

Opoldne je naša skrbna kuharica Irena naše želodčke napolnila s sočno pečenko in slastnim praženim krompirjem. Po zasluženem počitku smo peklensko vročino pogasili še s skokom v sveže Bohinjsko jezero.

Popoldan smo nadaljevali z merjenjem moči v mnogoboju. Tokrat je bila naša naloga metanje z vodo prepojenih gobic preko ovire ter njihovo ožemanje v vedra, kjer se je zbirala voda. Ekipa, ki je s tem zbrala največjo količino vode, si je priborila največ točk. Okusno večerjo smo si morali prislužiti s sodelovanjem pri različnih dejavnostih, večer pa zaključili ob branju pisem skritemu prijatelju.

Napisala: Bojan in Ana

Scroll to Top
Mladi gasilec
O piškotkih

Piškotki so tekstovne datoteke, ki na našem strežniku prepoznajo vaš računalnik. Piškotki sami po sebi ne prepoznajo individualnega uporabnika, pač pa računalnik, ki je bil uporabljen pri dostopu na spletno stran.

Ko vstopite na posamezno spletno stran, je vašemu računalniku avtomatično dodeljen piškotek.

Ko se uporabnik ob vsakem naslednjem obisku vrne na stran, jo brskalnik "pokaže" strežniku ter tako ohrani nastavitve, ki jih je uporabnik že uporabil ter tako omogoči uporabniku enkratno prijavo brez vnovičnega vnašanja uporabniškega imena in gesla ob vsakem naslednjem obisku.